Tweedehandsplatforms beloven Franse autoriteiten te helpen bij opsporen van tijdens protesten geplunderde goederen
Tweedehandsplatforms voor consumenten, waaronder Vinted, Leboncoin en Ebay, hebben toegezegd samen te werken met de Franse autoriteiten om advertenties van goederen die tijdens de recente protesten bij winkelplunderingen zijn gestolen te “identificeren en te melden”. Dat maakte de Franse regering dinsdag bekend, meldt persbureau Agence France-Presse (AFP).
Volgens de regering is er “een aanzienlijk aantal gestolen artikelen” op de platforms aangetroffen. Het aantal verdachte advertenties nam toe nadat winkels tijdens de demonstraties van 17 oktober waren geplunderd. De regering ontbood vervolgens de platforms om een einde te maken aan de overtredingen.
Afgelopen weekend liepen protesten tegen de hoge kosten van levensonderhoud en de overheidsuitgaven in diverse Franse steden uit op hevige rellen. Onder meer in Parijs, Marseille en Lille braken gemaskerde relschoppers winkels open en werden auto’s en gebouwen in brand gestoken. Volgens de Franse autoriteiten zijn meer dan drieduizend bedrijven getroffen door het geweld en de plunderingen. Sinds zondag circuleren op sociale media screenshots van advertenties van goederen die tijdens de rellen zouden zijn gestolen.
Vertegenwoordigers van Vinted, Amazon en Ebay kwamen maandagavond bijeen met minister van Handel Serge Papin en minister voor Digitale Zaken Anne Le Hénanff. Ook Leboncoin, Meta en TikTok waren aanwezig, net als de French Marketplace Alliance, de Franse e-commercefederatie Fevad en vertegenwoordigers van de Franse ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie.
Vier toezeggingen
In een persbericht van dinsdag liet de regering weten dat de platforms vier toezeggingen hebben gedaan. De eerste is het “versterken van hun samenwerking met de nationale autoriteiten” om mogelijk illegale content te identificeren en te melden, meldingen door te sturen naar opsporingsdiensten en gegevens te delen die kunnen helpen bij het identificeren van personen die gestolen goederen afnemen.
Daarnaast moeten de platforms hun toezicht en moderatie opvoeren om advertenties op te sporen die waarschijnlijk geplunderde producten betreffen. De regering noemde daarbij verschillende waarschuwingssignalen: abnormaal lage prijzen, partijen nieuwe producten, beveiligingslabels die er nog aan zitten of expliciete verwijzingen naar diefstal.
“Deze waakzaamheid moet ook gelden voor koopverzoeken”, aldus de regering. De platforms zijn bovendien verplicht consumenten te informeren over de risico’s en straffen die zij lopen bij het verhandelen van gestolen goederen.
Tot slot moeten de platforms de autoriteiten regelmatig een rapportage bezorgen met cijfers over de verwijderde advertenties, de genomen maatregelen en de meldingen die aan de autoriteiten zijn doorgegeven. Een eerste terugkoppeling wordt binnen 48 uur verwacht.
OF LOG IN MET