Nederlands modemerk Teder zet activiteiten op pauze om ruimte te maken voor herpositionering
bezig met laden...
Het Nederlandse modelabel Teder, opgericht door ontwerper Tosca Soraya Otten, zet zijn activiteiten tijdelijk on hold. De ontwerper kiest bewust voor een pauze om het merk te heroverwegen en een duurzamer, meer gefocust model te ontwikkelen dat zich losmaakt van de traditionele modesystematiek.
Via Linkedin sprak Otten over ‘de pauzeknop’ en de behoefte aan meer focus en rust. In een toelichting aan FashionUnited stelt ze nadrukkelijk dat het merk blijft bestaan: het gaat om een tussenfase waarin de basis voor een andere vorm van mode wordt gelegd.
Pauze als strategische keuze
Volgens Otten is de beslissing om Teder te pauzeren geen eindpunt, maar een noodzakelijke stap in een breder proces van heroriëntatie. “Stoppen is het niet,” benadrukt ze. De ontwerper noemt een combinatie van structurele en persoonlijke factoren die tot deze keuze hebben geleid.
Zo botst de huidige dynamiek van de mode-industrie, die gekenmerkt wordt door snelle seizoenscycli en een constante druk om nieuwe collecties en productgroepen te lanceren, met haar visie. “Dat ‘meer, meer, meer’-model past niet bij mij,” stelt ze. Tegelijkertijd merkt ze dat investeerders juist vaak sturen op groei en volume, wat de spanning verder vergroot.
Daarnaast spelen externe factoren een rol. De huidige geopolitieke en economische omstandigheden maken het voor jonge, internationaal opererende merken uitdagend om te schalen. Otten wijst op sterk gestegen transportkosten en voortdurende veranderingen in import- en exportregels, onder meer richting de Verenigde Staten.
Naar een ander modesysteem
Met Teder wil Otten een alternatief ontwikkelen voor het bestaande modesysteem. Daarbij kiest ze nadrukkelijk voor vertraging en verdieping. Het toekomstige merkmodel zal draaien om een kleiner, consistenter aanbod met een langere levensduur.
De focus ligt op doordachte designerstukken – expliciet geen basics – uitgevoerd in consistente kleuren en materialen. Collecties moeten volledig seizoenloos zijn en ontworpen worden met functionaliteit en inclusiviteit in gedachten, zodat ze geschikt zijn voor diverse lichaamstypen.
Ook neemt Teder afstand van traditionele retailmechanismen zoals seizoensgebonden lanceringen en uitverkoop. In plaats daarvan wil Otten inzetten op continue verbetering van bestaande ontwerpen, in plaats van het telkens introduceren van nieuwe producten.
Directe(re) relatie met de consument
Een belangrijk onderdeel van de herpositionering is het versterken van de relatie met de eindgebruiker. Otten wil die verbinding uitbouwen via fysieke ontmoetingen, zoals evenementen en retailpunten, aangevuld met een online community en shopomgeving.