C’est Jeanne bouwt vanuit ambacht aan een nichemerk: ‘Goed genoeg bestaat niet’
bezig met laden...
Een handschoen als uitgangspunt voor een modebedrijf: het is een niche, maar juist daarin ligt volgens Jeanne Hermans, oprichter van C’est Jeanne, de kracht van het merk. Wat begon als een experiment tijdens haar opleiding groeide in bijna acht jaar uit tot een gespecialiseerd atelier in Zaandam voor handgemaakte handschoenen op maat. Inmiddels weten internationale stylisten en artiesten het Nederlandse merk te vinden en werkt Hermans aan de uitbreiding naar leren handschoenen en retail. FashionUnited sprak met de couturier in Parijs tijdens een pop-up in het kader van Paris Fashion Week over het ontstaan van het merk, de keuze voor ambacht en de uitdagingen van gecontroleerd groeien.
Van experiment naar gespecialiseerd handschoenenmerk
De basis voor C’est Jeanne werd gelegd tijdens de Mode/Maat Specialist-opleiding van Hermans. Haar interesse in handschoenen ontstond vanuit nieuwsgierigheid naar hoe het product technisch in elkaar zit. Die interesse groeide uit tot een eigen specialisatie.
De signatuur van C’est Jeanne zit volgens Hermans niet in een vaste kleur, vorm of stijl. “Het zit meer in de techniek, de kwaliteit en het handwerk. Het is niet zo dat je één bepaalde kleur of vorm ziet en meteen denkt: dat is kenmerkend C’est Jeanne.”
Inspiratie haalt ze met name uit technieken zoals borduurwerk, stofbewerking en constructies. Trends spelen daarbij een beperkte rol. “Ik kijk naar wat ik zelf interessant vind om te maken.”
De tekst loopt verder na de afbeelding.
‘Goed genoeg bestaat niet’
Het ontwikkelen van een eigen techniek kostte tijd. Hermans leerde het vak grotendeels zelf en begon met handschoenen van textiel. In de beginperiode maakte ze tientallen proefmodellen om de juiste patronen en technieken onder de knie te krijgen. “Ik heb denk ik wel dertig of veertig pasmodellen gehad. Je maakt heel veel handschoenen die uiteindelijk niet goed zijn.”
Na jaren ervaring met textiel wilde Hermans haar expertise verder uitbreiden naar leer. Daarvoor volgde ze recent privétraining bij een specialist in Tsjechië. De eerste training vond plaats in oktober vorig jaar, de tweede in augustus dit jaar.
“Leer is echt een ander vak. Je hebt andere machines nodig en je moet andere technieken beheersen.” C’est Jeanne bouwt de categorie daarom geleidelijk op en wil het aanbod leren handschoenen pas uitbreiden wanneer het op technisch niveau aansluit bij de kwaliteit die het merk nastreeft.
Die focus op kwaliteit geldt voor het hele merk. Als iets niet goed is, wordt het opnieuw gemaakt of verdwijnt het uit de collectie. “Goed genoeg bestaat niet.” Ook in materialen wil Hermans liever geen compromissen sluiten. C’est Jeanne werkt onder meer met textiel, kralen en leer. Voor de leren handschoenen gebruikt ze een specifieke leersoort van een schaap uit Afrika. Dat leer moet eerst worden opgerekt, zodat het zich bij het dragen naar de hand vormt en de juiste pasvorm behoudt.
De tekst loopt verder na de afbeelding.
Custom als basis van het businessmodel
Ongeveer 75 procent van de omzet komt inmiddels uit maatwerk. Veel klanten kiezen een bestaand ontwerp dat vervolgens wordt aangepast aan hun maten of wensen. Het custom-made aspect vormt een belangrijk onderdeel van het businessmodel. Het klantenbestand van C’est Jeanne is uiteenlopend, van jongere consumenten die het merk via sociale media ontdekken tot bruiden en klanten die specifiek voor een feest of coutureproject een paar handschoenen zoeken.
Sommige klanten keren jarenlang terug. “We hebben klanten die al vier of vijf jaar bij ons komen. Dan wordt het ook echt een relatie. Ze zeggen dan: dit is mijn handschoenmaker. Dat heeft iets romantisch,” vertelt de ontwerper met een glimlach. Volgens haar kopen klanten daarmee meer dan alleen een product. “Ze willen niet zomaar een handschoen. Ze willen een paar handschoenen van mij.”
Voorzichtig richting retail
Het merk onderzoekt momenteel samenwerkingen met winkels, met name binnen de bruidsmode. Een pop-up in New York liet zien hoeveel belangstelling daarvoor bestaat. Daar kwamen ongeveer tweehonderd mensen op af. “Dat was voor mij ook een bevestiging dat mensen het interessant vinden om te zien wie er achter zo'n product zit.”
Voor de verkoop werkt C’est Jeanne inmiddels samen met een verkoopagent in New York. Sinds 2025 is Hermans’ zus Julia betrokken bij het bedrijf. Zij houdt zich bezig met de zakelijke kant, waaronder marketing.
Van anderhalf uur tot honderden uren werk
Hoeveel tijd een paar handschoenen kost, verschilt sterk per ontwerp. Een relatief eenvoudig model van textiel kan in anderhalf uur klaar zijn wanneer Hermans onafgebroken kan doorwerken. Complexere ontwerpen met bijvoorbeeld kralen kunnen daarentegen honderden uren in beslag nemen.
Bij potentiële klanten is niet altijd duidelijk dat Hermans vrijwel alles zelf maakt. “Als ik een mail krijg en er staat ‘hi team’, word ik gefrustreerd. Mensen hebben soms geen idee dat ik alles zelf maak.” Hoewel ze de kralen en andere materialen inkoopt, doet Hermans zelf het borduurwerk en de verdere verwerking.
De tekst loopt verder na de afbeelding.
Internationale bekendheid via sociale media
Een belangrijk onderdeel van de zichtbaarheid van haar merk was haar project ‘Glove of the Week’. Iedere week maakte Hermans een nieuwe handschoen en deelde die via Instagram. “Ik dacht: ik ga iedere week een handschoen maken en vervolgens online zetten als een soort stok achter de deur.” Via Instagram kwamen stylisten en andere professionals met het merk in contact, onder wie Law Roach, de stylist van Zendaya. Rond 2019 volgde een eerste grote doorbraak toen Anne Hathaway een paar handschoenen van Jeanne Hermans droeg tijdens een magazine-shoot.
Later volgden ook andere bekende namen, waaronder Miley Cyrus, Dua Lipa, Cher en Lana Del Rey.
Tegelijkertijd heeft de couturier nog andere ambities. Een bijdrage leveren aan de kostuums van een film zou voor haar een volgende bijzondere stap zijn. Als voorbeelden noemt ze Frankenstein en Wuthering Heights.
De volgende stap voor C’est Jeanne ligt daarom niet zozeer in zo snel mogelijk groter worden, maar in het verder uitbouwen van de expertise en het merk. Kleinschalige retailsamenwerkingen moet daarbij een nieuwe manier worden om klanten kennis te laten maken met het vakmanschap achter C’est Jeanne, zonder dat de persoonlijke en ambachtelijke basis verloren gaat.