Mode en circulaire economie: de plannen van Brussel met de Circular Economy Act
De Circular Economy Act (CEA), of ‘wetgeving inzake de circulaire economie’, is een wetsvoorstel van de Europese Commissie. Het doel is de versnelling van de transitie naar een circulaire economie binnen de Europese Unie.
De wetgeving stimuleert hiervoor recycling, hergebruik, afvalverwerking en de ontwikkeling van de markt voor secundaire grondstoffen.
Voor de modesector richt dit initiatief zich niet alleen op milieuvriendelijkere producten. Het maakt van circulariteit ook een economisch haalbaar en concurrerend industrieel model.
Het doel is meer hergebruik, reparatie en recycling van grondstoffen, producten en afval. Dit vervangt het huidige model van winning, productie, consumptie en afdanking. Dit doel omvat:
– De oprichting van een Europese markt voor secundaire grondstoffen, oftewel gerecyclede materialen als vervanging voor nieuwe grondstoffen.
– Het vrije verkeer van bruikbaar afval tussen lidstaten, ter bevordering van hergebruik en recycling.
– De stimulering van de vraag naar gerecyclede materialen, met name in industriële processen.
– De versterking van de Europese concurrentiekracht door minder afhankelijkheid van geïmporteerde grondstoffen.
– Het wegnemen van wettelijke belemmeringen die de ontwikkeling van circulaire activiteiten remmen.
De textielsector is een prioriteit binnen de Europese circulaire economie
De presentatie van de Circular Economy Act door de Europese Commissie stond oorspronkelijk gepland voor 11 november 2026, maar is op het moment van publicatie uitgesteld naar 18 november.
De modesector heeft al te maken met twee Europese regels voor afvalbeheer en ecodesign. Dit zijn de herziening van de Kaderrichtlijn Afvalstoffen en de ESPR-verordening (Ecodesign for Sustainable Products Regulation).
De Circular Economy Act faciliteert mogelijk de industrialisatie van textielrecycling en stimuleert het gebruik van gerecyclede vezels. Dit verbetert de winstgevendheid van inzameling, sortering, reparatie en hergebruik.
De wetgeving zorgt mogelijk ook voor verdere harmonisatie van de regels voor uitgebreide producentenverantwoordelijkheid (UPV) en vezelrecycling tussen de lidstaten.
OF LOG IN MET